Hasznos tudnivalók

A faszén használatáról.

Sokan tudják, de sajnos kevesen figyelnek rá, hogy a szenet csak akkor szabad a pipára felhelyezni, amikor már vékony hamuréteg fedi. Ez az öngyulladós fajtáknál 3-4 perc, az izzítósoknál minimum 10 percet igényel.
Ennek fo okai:
1. Addigra a gyújtóanyagok, és a mellékízekért felelos kötoanyagok is távoznak belole. (ez az öngyulladó fajtákra jellemzo.
2. Csökken a CO (szénmonoxid-tartalma)
3. Állandó homérsékletet ad le (beállt), és ezáltal jól szabályozható a pipánk füstje.
4. A vékony hamuréteg nem engedi megégni az ízekért felelos aromákat.

A legelterjedtebb szenek:
1. Öngyulladós (gyújtóanyagal átitatott) szén (ez alá mehet link). Sok gyártó próbálkozik vele, de kevésnek sikerül tartós, mellékízektol mentes, szenet gyártani. (az olcsóbb fajtáknak gyakran enyhén vasúti talpfa íze van, és hamar elfüstölnek mikor nagy nehezen meggyulladnak) A mohóbbak a 40 mm-es, az ínyencek a kisebb, 33 mm-es verziót kedvelik. Javasoljuk a nagy szén kettétörését, és a fólián történo idonkénti tologatását, hogy ne égjen meg az arománk, hanem mindig friss ízhez jussunk. A legelterjedtebb és sokak szerint (szerintünk is) legjobb minoségu Three Kings faszén. Érdekesség, hogy a gyár eloször tömjénhez, templomi füstölokhöz gyártott szenet, amíg meg nem találták maguknak a vízipipázók. De ez 100 évnél is tovább tartott
2. Faszénrúd (háromszög profilú, tömörített keményfaszén) Az öngyulladó fajták gyors és egyszeru kezelése ellenére az arab fogyasztók szerint ez az igazi. Sajnos a méretre törésével és az izzításával eléggé el lehet tökölni, de mindenképpen megéri. Sokáig izzik, mellékíz nélküli. Gazdaságosabb, és vegyszermentesebb az öngyuszis fajtáknál. Saját márkával (Egyiptomban gyárttatjuk) vagyunk jelen a piacon, 750 gr kiszerelésben
3. Kókusszén (coco-coal) Az elmúlt néhány év felfedezettje. A kókuszdió héjából készült, rendkívül tömör, (elsüllyed a vízben!) faszénbrikett. A legtovább izzik, a legnagyobb energiát adja le, és a leggazdaságosabb. Indonéziában gyárttatjuk, kifejezetten vízipipázásra. Grillezésre is használható, (bár ahhoz egy picit drága – de saját tapasztalataink alapján 2 kg szénen 10 kg husi sül puhára) 1 kg átlagosan 105 brikettet tartalmaz, melynek darabja garantáltan kiüríti a normál méretu kerámiádat.
4. Normál grillezésre használatos faszenek. Magas hamutartalmuk, rövid izzási idejük (esetleg rossz ízu kötoanyag-tartalmuk) miatt nem ajánlatosak, bár kétségtelenül jó a feelingje, amikor kilopunk pár darabot a tarja alól. Hasonló a helyzet a kandallóból kicsempészett akáchusáng esetében is.
5. Elektromos izzítású pipák. Az emberi kreativitásnak és illúziórombolásnak nincsenek határai. Praktikus mint a zacskós leves, de a megérdemelt ünnepi asztalon semmi helye.

Mire figyeljünk a vízpipa vásárlásakor?
– Döntsük el előre, mire szeretnénk használni! a vizipipát.
1. Ha dísznek, akkor az ár és az esztétika a fontos, a többivel ne is nagyon foglalkozzunk.
2. Ajándék vízipipának a sorsáról a későbbi tulajdonos dönt majd, tehát ha lehet csak olyan pipát ajándékozzunk, ami nem csak szép, hanem kellemesen pöfékelhető is.
3. Használati vízipipa esetén olyan helyen vásároljunk, ahol nagyobb a választék, és ha nem vagyunk szakértők a témában, kérdezzük meg az eladót, miért az adott pipát ajánlja. Tőlünk is nyugodtan kérdezz!

– Hol vegyük meg a pipát?
1. Ott vásárolj vízipipát, ahol tartalék alkatrészt is beszerezhetsz. A tömítések, kerámiák, sőt az üvegek is időnként megsínylik a használatot. Vásárláskor érdemes tarcsitömítést, és kerámiát is rögtön beszerezni. Kellemetlen lehet egy társasági összejövetelen, ha törött a kerámia, esetleg nincs meg egy tömítés és ezért megy füstbe a füstölgés.
2. Vigyél magaddal egy mágnest. Ez komoly. A vasból készült alkatrészek a melasztól pillanatok alatt elfogynak. Sem a réz, sem a saválló anyagok nem vonzzák a mágnest
3. Ne hidd el, hogy csak a nagy vizipipa lehet jó vizipipa. (mi férfiak erre különösen hajlamosak vagyunk.) Az eladó érdeke gyakran az, hogy minél nagyobb és drágább pipát vegyél.
4. Nézd meg a tömítéseket, elég szorosak-e. Inkább feszüljön, mint lötyögős legyen.
5. Több slagos vízipipán mindig legyen visszacsapószelep. (a slagcsatlakozásnál egy csapágygolyós szelep) Elég röhejes, ha egy 4 slagos pipánál váltva kell befogni a slagokat, vagy szelepeket, hogy jó irányból (a dohány felől) jöjjön a füst, nem is beszélve arról, hogy ezt egyedül hogyan oldod meg?
6. Érdeklődj, hogy milyen garanciát, minőségi feltételeket vállalnak? Nehogy utólag derüljön ki, hogy díszpipát kaptál, és a gyümölcsfüst helyett belőled jöjjön a lila köd.

Mire figyeljünk a kristály-vagy üvegvizipipa vásárlásakor?
1. Előre döntsük el, mire szeretnénk használni, dísznek, vagy használati tárgynak (részletesen följebb)
2. Győződjünk meg a funkciójáról! Ne keverd össze a bonggal.
3. Ne legyen műanyagból. (összeveszne az izzó faszénnel).
4. Alaposan dörgöljük meg az aranyozást (kézzel, vagy textillel), rögtön kiderül, milyen minőségű anyagokat használtak fel. Ha kopik, vagy a kezünk fekete lesz tőle, keresgéljünk tovább.
5. Kopogtassuk meg körömmel, nincs-e repedt fazék hangja.
6. Érdeklődjük meg, hogy a dohánytartó pótolható-e. Vigyázz, ez nem vastag kerámia!
7. Ütésálló csomagolásban vigyük haza a frissen megszerzett portékát.